YORUM | Monaco'nun felsefesi yetim kaldı

-
YORUM | Monaco'nun felsefesi yetim kaldı
Galaksi kurmadı, galaksi inşa etti. Monaco'ya hem sportif hem de ekonomik çağ atlatan Jardim'in kredisi yalnızca 9 haftada tükendi.


Süleyman Tetik   @salomontetik


''Ofansif futbol bizim DNA'mızın bir parçası. Rakibimiz ister Chambley, ister Tottenham, isterse PSG olsun. Bu böyle...''

Leonardo Jardim, kendi oyun felsefesini en kısa haliye bu şekilde özetlemişti. Onun bu felsefesi, son birkaç Avrupa futbolunun en iyi hücumcularının Monaco'dan çıkmasını sağladı. Ancak beş yıllık hikaye acı bir şekilde son buldu ve Jardim, özdeşleştiği kulübünden kovuldu.

Venezuela'da doğan Leonardo Jardim, hayatının büyük bölümünü Portekiz'de geçirdi. ''Jokey olmak için önce at olmak mı gerekir?'' diyen vatandaşı Jose Mourinho gibi onun da futbolculuk kariyeri asla olmadı. Portekiz'de Beden Eğitimi okudu ve ardından antrenörlük lisanslarını alarak teknik adamlığa soyundu.

Jardim'in tüm kariyerini anlatmaya gerek yok. Fakat Braga'yı çalıştırdığı bir sezonda yaptıklarıyla buralara geleceğinin sinyallerini verdi. Portekiz ekibinde 13 maçlık olağanüstü bir galibiyet serisi tutturan Jardim, hücum felsefesini oraya da aşıladı. 2001'den beri 50 gol barajına ulaşamayan Braga, Jardim yönetiminde sezonu 59 golle tamamladı. Beden Eğitimi ihtisaslı teknik adam sonraki sezon Olympiakos'un yolunu tutarken Braga'ya adeta 'hücum' mirası bırakarak gitti.

Yazının devamı için tıklayın! (Goal.com)

Kaynak: GOAL.COM